Sziasztok rockerlelkűek!
Mint azt már az előző bejegyzésben is rögzítettem ez a cikk a vallási szimbólumokról fog szólni a divat jegyében. Bizonyára már Te is tapasztaltad, hogy mostanában igencsak divatba jött a vallás...vagy nem is maga a kereszténység eszmei része, hanem azok a motívumok amelyeket az egyház használ. A sima keresztek, fordított keresztek valamint a komplett rózsafűzérek mind-mind használatos kelléke a mai divatnak. Manapság számos esetben látható ez a motívum szinte minden második fiatal nyakában, ujjain, ruháin vagy akár bőrére tetoválva is. Viszont érdekes kérdés, hogy tudják-e az öltözködők, hogy milyen jelentésű holmikat aggatnak magukra?!
mit jelentenek a keresztek
Meg kell említenem, hogy rengeteg ember (természetesen itt is vannak kivételek) úgy viselik ezeket a szimbólumokat, mintha tök mindegy lenne mit jelentenek. Hiszen most ez a divat, hát miért pont ők lógnának ki a sorból?! Nyilvánvalóan a keresztnek megvan a mágneses ereje, hiszen vonza az ember tekintetét és remek kiegészitő és díszités tud lenni.
1. ábra 2.ábra 3.ábra
Mint azt valószinüleg mindenki tudja a sima latin kereszt (1.ábra) Jézus megváltó szenvedésének és Isten tökéletes szeretetének keresztény vallásban megtestesült szimbolumát jelenti. Ezen felül egyszerűsége miatt a környező világ formáiban minden kor embere fölismerte: keresztre emlékeztet a négy égtáj, a kiterjesztett szárnyú madár, a zászló, mérleg, kard az úszó emberi test, hajó, árboc, horgony, hárfa, eke stb. Ezáltal jelképezhet égitestet, szelet, vihart, fát, embert, állatot, eszközöket; lehet az áldás vagy átok jele. A sima kerseztnek rengeteg fajtája ismert, ezek pedig előfordulnak a divatban is. Ezt a 2. - Körmeneti kereszt - illetve 3.ábrán - A kínszenvedés keresztje - is láthatod.
A megfordított latin kereszt például hatalmas mániának örvend. A fordított kereszt lényege, hogy ilyenen végezték ki Szent Pétert, aki maga kérte, hogy fejjel lefelé feszítsék meg, mert nem tartotta magát méltónak arra, hogy ugyanúgy haljon meg, mint Jézus. Újabban az egyház megtagadás jellegzetesen használt szimboluma, hiszen a latin kereszt megfordításának megfelelője, ami értelmezhető tagadásnak vagy ellentmondásnak. Ezen okokból a kereszt az ateizmus és a sátánisták által használt jelképpé vált manapság.
Érdekességképpen pedig egy örökzöld, ami a mai napig is hódít: a Brit zászló mánia. Nagyon kedvelt ez a zászló mintázat, éppen ezért gondoltam kitérek erre is, hamár a keresztek szerepéről beszélek a divatban. Az angol zászlón ez a motívum adja a minta alapját. Ez nem más, mint a Szent György kereszt.
Felhasznált irodalom: Wikipédia
Érdekes cikk, megtudtam néhány új dolgot a keresztről, pedig valamilyen szinten vallásos vagyok. Református iskolába jártam, hiszek is istenben... Ennek ellenére még ígyis sokszor elgondolkodtam azon, hogy mondjuk én mennyire viselhetem a keresztet, mert például nem járok templomba és nem is konfirmáltam(elkezdtem a felkészülést, de nem fejeztem be), nem katolikus vagyok, hanem református.
Mindenesetre az nagyon gáz, mikor valaki úgy hord keresztes dolgokat, hogy mélyen lenézi a vallást, szeret Istennel kapcsolatos káromkodásokat elejteni...
Válasz: Köszönöm a hozzászólásodat! :) Örülök, hogy érdekesnek találtad a cikket. :) Hát nagyon sokan vannak úgy, hogy felvesznek egy ruhát/kiegészítőt análkül, hogy tájékozódnának a rajta szereplő dolgokról. Én mindig megnézem, hogy milyen idézet, minta van a cuccaimon. Nem hordok olyat, amiről gőzöm sincs. Ezért is tartottam fontosnak, hogy foglalkozzak ezzel, ameddig aktuális. Hiszen fogadni mernék, hogy nagyon sokan nem is tudják miben parédáznak az utcán nap mint nap...